BIOPSJA PIERSI

Biopsja piersi w Gdańsku

  • Biopsja chirurgiczna piersi

    Wykonujemy biopsję chirurgiczną w znieczuleniu miejscowym w trybie ambulatoryjnym, kiedy inne procedury biopsji piersi nie dają jasnej diagnozy. Drugim wskazaniem jest lokalizacja komórek nowotworowych. Przy zbyt głębokim położeniu przy ścianie klatki piersiowej lub zbyt płytkim pod skórą kiedy nie kwalifikuje się na BAC lub BG.

    Każda biopsja jest bardzo ważna ponieważ może umożliwić lekarzom szybsze postawienie diagnozy, a kobiety mogą wcześniej rozpocząć leczenie.

  • Biopsja gruboigłową (BG)

    Wykonujemy w celu pobrania próbki tkanki z guza. Możemy postawić dokładne ostateczne rozpoznanie histopatologiczne. Oceniamy ekspresję receptorów ER, PR i HER2 w raku inwazyjnym. Wyniki decydują o planie leczenia zalecanym zespołowo przez chirurga onkologicznego i onkologa klinicznego BG wykonujemy również po niediagnostycznym wyniku biopsji cienkoigłowej, która nie doprowadziła do ostatecznej diagnozy. BG wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.

  • Biopsja aspiracyjna ciekoigłowa (BAC)

    W trakcie BAC pobiera się kilka komórek ze zmian piersi. Lekarz patomorfolog bada komórki pod mikroskopem i ustala ich łagodny lub nowotworowy charakter.

  • Biopsja mammotomiczna wspomagana próżniowo pod usg/ mammografią lub MRI (VAB)

    Wprowadzamy igłę do zmiany piersi w celu pobrania komórek lub tkanek z podejrzanego obszaru przy użyciu mammografii, USG lub MRI. Korzystamy z tej metody gdy zmiany są zbyt małe lub położone zbyt głęboko, aby można je było wyczuć w dotykiem. Diagnozujemy zmiany przedinwazyjne i inwazyjne nowotworów złośliwych piersi. Pobieramy w całości zmiany łagodne do 2 cm. 

  • USG piersi należy do grupy podstawowych badań diagnostycznych, które poprzez fale ultradźwiękowe, ukazuje tkanki wchodzące w skład piersi. Badanie umożliwia ocenę struktury gruczołu sutkowego, szerokości przewodów mlekowych, pozwala również wykryć obecność ewentualnych zmian patologicznych.

    Badanie jest bezpieczne, bezbolesne i może być wielokrotnie powtarzane. Mogą w nim brać udział również kobiety w ciąży i karmiące piersią.

    W trakcie wizyty, przeprowadzany jest wywiad lekarski, specjalista analizuje również zazwyczaj poprzednie wyniki badań USG i mammografii (jeśli są dostępne). Lekarz, posługując się zwilżoną żelem głowicą aparatu, bada miejsce w obrębie piersi. Na monitorze wyświetlany jest obraz badanego fragmentu ciała.

    Po zakończonym badaniu pacjent otrzymuje opis oraz zdjęcia USG.

  • Proszę zadzwonić pod wskazany nr

    Wyspa Medycyny Przyjaznej

    600 006 913

    7 Szpital Marynarki Wojennej

     785 773 050